
Bio

Maria Sławek
Jako jedyna w Polsce prowadzi autorskie zajęcia „Historii muzyki żydowskiej“ w ramach Podyplomowych Studiów Polsko – Żydowskich w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
Jako solistka występowała z większością polskich orkiestr symfonicznych, w tym z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Polskiego Radia czy Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej.
Koncertowała m.in. w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Niemczech , Belgii, we Włoszech, Francji, na Ukrainie, w Rumunii, Hiszpanii i w USA.
W sezonie artystycznym 2017/18 pełniła prestiżową funkcję „Artysty – rezydenta“ Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca.
Od wielu lat szczególne miejsce w jej życiu zajmuje kompozytor Mieczysław Wajnberg. W 2011 Maria Sławek rozpoczęła pracę nad doktoratem poświęconym jego utworom na skrzypce i fortepian, w 2015 wydała wraz z pianistą Piotrem Różańskim płytę „ Weinberg – sonatas for violin and piano“ dla wytwórni CD Accord. Uczestniczyła w kilku konferencjach poświęconych kompozytorowi, a w 2020 wraz z Anią Karpowicz powołała fundację Instytut Mieczysława Wajnberga. Współtworzyła takie wydarzenia jak: „Domówka u Mietka“, „Spacerownik Warszawa Wajnberga“ czy „Pocztówka do Mietka“. Posiada w repertuarze większość jego dzieł przeznaczonych na skrzypce z orkiestrą i z fortepianem.
Brała udział jako prelegentka w konferencjach w kraju (m.in. w Żydowskim Instytucie Historycznym, Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach) i za granicą (m.in. podczas międzynarodowej konferencji poświęconej Mieczysławowi Wajnbergowi w Moskwie w 2019).
Publikowała w wydawnictwie ŻIH, wydawnictwie UMFC, roczniku „Zagłada Żydów”, a także w najstarszym polskim czasopiśmie muzycznym „Ruch Muzyczny. Współpracuje z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie i tamtejszym „Chederem”, dla którego przygotowywała serię wykładów i podcastów.
W 2019 roku ukazał się nowy album artystki – “Rejoice” nagrany z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem. Nagranie otrzymało znakomite recenzje w prasie polskiej i zagranicznej, a w 2020 pojawiło się także w limitowanej serii jako LP.
Maria Sławek wielokrotnie była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (m.in. w ramach programu „Młoda Polska”).
W 2021 roku otrzymała Stypendium Artystyczne m.st. Warszawy, dzięki któremu stworzyła autorskie aranżacje pieśni Wajnberga na głos i trio smyczkowe oraz tłumaczenia wierszy z języka jidysz.
Od 2022 Maria Sławek jest pomysłodawczynią i kuratorką serii mikro-koncertów „Dialogi – muzyczne spotkania w historycznych pracowniach artystycznych“ we wnętrzach związanych z wybitnymi warszawskimi twórcami.
Maria Sławek urodziła się w 1988 roku w Gdańsku. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Wiesława Kwaśnego. W 2015 otrzymała stopień doktora, a w 2020 roku doktora habilitowanego sztuki.
Gra na skrzypcach R&M Millant (Paryż, 1961).
Zawiera wysokiej jakości zdjęcia oraz CV