Maria Sławek - Bio

Bio

Maria Sławek

Skrzypaczka, wykładowczyni, badaczka. Łączy działalność koncertową z pasją naukową, działaniami społecznymi i projektami artystycznymi.
Współzałożycielka i prezeska Instytutu Mieczysława Wajnberga, doktor habilitowana sztuki. Prowadzi swoją klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, wykłada także na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jako jedyna w Polsce prowadzi także autorskie zajęcia „Historii muzyki żydowskiej“ w ramach Podyplomowych Studiów Polsko – Żydowskich w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.  

Jako solistka występowała z większością polskich orkiestr symfonicznych, w tym z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Polskiego Radia czy Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej.

Koncertowała m.in. w  Izraelu, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Niemczech , Belgii, we Włoszech, Francji, na Ukrainie, w Rumunii, Hiszpanii i w USA.

W sezonie artystycznym 2017/18 pełniła funkcję  „Artysty – rezydenta“ Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca.

Od wielu lat szczególne miejsce w jej życiu zajmuje kompozytor  Mieczysław Wajnberg.  W 2011 Maria Sławek rozpoczęła pracę nad doktoratem poświęconym jego utworom na skrzypce i fortepian, w 2015 wydała wraz z pianistą Piotrem Różańskim płytę „ Weinberg – sonatas for violin and piano“ dla wytwórni CD Accord.

W 2020 wraz z Anią Karpowicz powołała fundację Instytut Mieczysława Wajnberga (www.instytutwajnberga.org) Współtworzyła takie wydarzenia jak: „Domówka u Mietka“, „Spacerownik Warszawa Wajnberga“ czy „Pocztówka do Mietka“. Posiada w repertuarze większość jego dzieł przeznaczonych na skrzypce z orkiestrą i z fortepianem.

Publikowała w wydawnictwie Żydowskiego Instytutu Historycznego, wydawnictwie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, roczniku „Zagłada Żydów”, a także w najstarszym polskim czasopiśmie muzycznym „Ruch Muzyczny”. Współpracuje z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz występuje regularnie w audycji “Duża Czarna” w Programie 2. Polskiego Radia.

W 2019 roku ukazał się nowy album artystki – “Rejoice” nagrany z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem. Nagranie otrzymało znakomite recenzje w prasie polskiej i zagranicznej, a  w 2020 pojawiło się  także w limitowanej serii jako LP.

W 2024 roku w wytwórni Orphée Classics ukaże się nowy album Marii Sławek zatytułowany “TIKTIN”, który nagrała wraz z Lutosławski Quartet i kontrabasistą Tomaszem Januchtą podczas koncertu w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Na płycie znajdą się utwory Andrzeja Panufnika, J.S. Bacha i Mieczysława Wajnberga.

Maria Sławek wielokrotnie była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (m.in. w ramach programu „Młoda Polska”). W 2021 roku otrzymała Stypendium Artystyczne m.st. Warszawy, dzięki któremu stworzyła autorskie aranżacje pieśni Wajnberga na głos i trio smyczkowe oraz tłumaczenia wierszy z języka jidysz.

Od 2022 Maria Sławek jest  pomysłodawczynią i kuratorką wyjątkowej serii  mikro-koncertów „Dialogi – muzyczne spotkania w historycznych pracowniach artystycznych“ we wnętrzach związanych z wybitnymi warszawskimi twórcami.

Maria Sławek urodziła się w 1988 roku w Gdańsku. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Wiesława Kwaśnego. W 2015 otrzymała stopień doktora, a w 2020 roku doktora habilitowanego sztuki.

Gra na skrzypcach R&M Millant (Paryż, 1961).

Pobierz press kit

Zawiera wysokiej jakości zdjęcia oraz CV

Skip to content